25. Bo Fjaestad, stolar 4 st., Arvika

Objektsbeskrivning
BO FJAESTAD, stolar, 4 st., Arvika 1930-40-tal, betsad furu, höjd 82 cm; förstärkta ryggar, slitage
HISTORIK
Modellen såldes av Arvika Konsthantverk som grundades av Bo Fjaestad.
LITTERATUR
Mer om Arvika Konsthanverk, Bergström, Hans, Föreningen Arvika konsthantverk: Sveriges äldsta konsthantverkskooperativ, Arvika konsthantverk c., Arvika, 1997, s. 40-41.