150. Vidar Malmsten, skrivbord, 1956

Objektsbeskrivning
VIDAR MALMSTEN, skrivbord, för tingshuset i Skellefteå 1956, solid teak med geometrisk dekor, fronten med tre lådor med inredning samt dokumentfack i mahogny, höjd 76, 180 x 90 cm
PROVENIENS
Häradshövdingens kontor, Tingshuset i Skelefteå 1956.
HISTORIK
Vidar Malmsten (1924-1969) var möbelformgivare och arbetade på sin far Carl Malmstens ritkontor. Många av de inredningar Carl Malmsten AB utförde under 60-talet är skapade av Vidar Malmsten, då fadern valde att trappa ner och ägna mer tid åt Capellagården.
Arkitekt Bengt Romare ritade Skellefteå tingsrätt ca 1955 och anlitade Vidar Malmsten som inredningsarkitekt. Tingsrätten var en i raden av betydande institutioner och kyrkobyggnader, utförda av Romare. Andra betydande verk var Historiska museet Stockholm och Västerbottens museum. Tingshuset stod 1956 färdit och leverantör av möblerna var firma David Blomberg, samt Åfors möbelfabrik.
LITTERATUR
Carl Malmstens arkiv, sektion över Vidar Malmstens ritningar för Skellefteå tingshus 1956.