147. JERRY HELLSTRÖM, stolar, 4 st., 1960-tal

Objektsbeskrivning
JERRY HELLSTRÖM, stolar, 4 st., 1960-tal, stomme i bok, ryggen med lötad konstruktion, sits i vinrött skinn, höjd 76 cm; sitsarna med skador, slitage
PROVENIENS
Restaurang Aurora i Gamla Stan, Stockholm.
HISTORIK
Stolarna tillverkades hos Klaessons möbelfabrik i Fjugesta i en begränsad upplaga.

Ändringar
Formgivare Jerry Hellström för restaurang Aurora i Gamla Stan.