130. Peter Celsing, soffa, Stockholm 1960-tal

Objektsbeskrivning
PETER CELSING, soffa, Stockholm 1960-tal, förkromat stålrör, svart skinnklädsel, höjd 80, längd 140 cm; slitage
PROVENIENS
Operakällaren, som renoverades av arkitekterna Peter Celsing och Nils Tesch, 1961. Enligt uppgift stod sofforna i cocktailbaren.