123. Arne Jacobsen, golvlampor, 1 par, 1958

Objektsbeskrivning
ARNE JACOBSEN, golvlampor, 1 par, Louis Poulsen för SAS Royal hotell, Köpenhamn 1958, grafitgrått emaljerat stål, skärmar i textil, höjd 184 cm; smärre slitage
PROVENIENS
SAS Royal hotell, Köpenhamn
HISTORIK
Dessa armaturer är i originalskick från SAS hotellet med den mycket ovanliga färgen som i Danmark kallas för brun, samma färg som användes på andra tidiga Jacobsen armaturer.
LITTERATUR
Arne Jacobsen, Thau, Carsten, Arne Jacobsen, 2. opl., Arkitektens Forl., København, 1998, sid. 434,436, 438, 439.