108. Josef Frank, biblioteksbord, Svenskt Tenn

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, biblioteksbord, Svenskt Tenn, modell 640, formgivet under 1930-talet, mahogny, skivan fanérad i pyramidmahogny, klaffar i sidorna, lådor i kortsidan, höjd 72, 200 x 68 cm, två iläggsskivor á 65 cm medföljer, total längd 330, total bredd 110 cm; smärre slitage
HISTORIK
Detta bord är ritat och tillverkat under Josef Franks första tid vid Svenskt Tenn. Han kom till Sverige och Svenskt Tenn 1934 och den första möbeln som skrevs in i möbelliggaren hade nummer 300. Detta bord med modellnummer 640 är ritat vid mitten av 1930-talet. Modellen avspeglar Franks klassiska och exklusiva stil med influenser både från Wien och England uppblandat med svensk funktionalistisk elegans. Bordet kan användas både som ett biblioteksbord men även som ett matbord med klaffar och iläggsskivor.
LITTERATUR
Modellen avbildad i Rabén, Hans (red.), Det moderna hemmet: inredningskonst i Sverige och andra länder, Natur och kultur, Stockholm, 1937, s. 150.
Modellförteckning ur Svenskt Tenns arkiv.