100. Thor Thorén, fåtölj och bord

Objektsbeskrivning
THOR THORÉN, "Hjorthska bodegan", fåtölj och soffbord, 1900-talets början, stomme i ek med skurna detaljer samt infärgningar i rött och grönt, sits i grön sammet med pärlspikning, fåtöljens höjd 103, bordets höjd 61, diameter 80 cm; slitage
PROVENIENS
Hjortska Villan Djursholm. Beställare var Arnold Hjorth, då VD vid Bacho, son till grundaren Berndt August Hjorth.
HISTORIK
Familjen inredde en bodega i villan och arkitekt Thor Thorén fick uppdraget att rita möbler och inredningen. Thor Thorén(1863-1937) var bland annat arkitekt vid Överintendentsämbetet i Stockholm och sedermera rektor vi Tekniska skolan(nu Konstfack).