8. Axel Einar Hjorth, "Sandhamn" bord 1929, stenskiva

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Sandhamn", bord, Nordiska Kompaniet 1929, brickmärkt AB NORDISKA KOMPANIET R-33848 - 23 4 29, syrabetsad furu, skiva i kalksten, höjd 55,5, 40 x 75 cm; smärre slitage, benet med mindre lagning, skivan med nagg
LITTERATUR
Jämför, Christian Björk, Thomas Ekström och Eric Ericson, Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt, Lund 2009, bild s.129.