65. Axel Einar Hjorth, "Caesar", bord

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH och NILS FOUGSTEDT, "Caesar", bord, Nordiska Kompaniet och Svenskt Tenn 1930, underrede i bonad björk med skuren dekor, skivan i tenn med graverad dekor med stockholmsmotiv, skyltmärkt AB NORDISKA KOMPANIET R 33243 - C 11 10 30 samt stämplat med änglamärket Svenskt Tenn D8, höjd 63, 74 x 40,5 cm; underredet med smärre slitage, skivan med slitage
HISTORIK
Möbelserien Caesar formgavs 1928 och var en av de mest exklusiva som tillverkats i Sverige. Detta bord var ett samarbete mellan NK och Firma Svenskt Tenn där tennskivan dekorerats med ett stockholmsmotiv av Nils Fougstedt. Modellen visades bland annat på Barcelonautställningen 1929.
LITTERATUR
Jämför Christian Björk, Thomas Ekström och Eric Ericson, Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt, Lund 2009, bild sid.111.