445. Auguste Herbin, Nue

Droit de suite

Objektsbeskrivning
AUGUSTE HERBIN
Frankrike 1882-1960
Nue
Signerad och daterad Herbin 1960. Olja på duk, 92 x 73 cm.
Signed and dated. Oil on canvas.
PROVENIENS
Galerie Aronowitsch, Stockholm
UTSTÄLLD
Galerie Denise René, Paris 1960, katalognr 26
Städtisches Museum, Leverkusen, 1962, katalognr 44
Kunsthalle, Bern, 1963, katalognr 99
Stedelijk Museum, Amsterdam, katalognr 114
Galerie Aronowitsch, Stockholm 1985
Arithmeum, Bonn 2002
Galerie Aronowitsch - En subjektiv historia, Kungliga akademien för de fria konsterna, Stockholm 2012
LITTERATUR
Geneviève Claisse: Herbin - Catalogue raisonné de l'oeuvre peint, Paris 1993, verknummer 1057
Arithmeum, Bonn: utställningskatalog 2002, avbildad sidan 47
Kungliga akademien för de fria konsterna: Galerie Aronowitsch - En subjektiv historia, utställningskatalog 2012, avbildad sidan 46-47