419. Yves Klein, La Victoire de Samothrace

Droit de suite

Objektsbeskrivning
YVES KLEIN
Frankrike 1928-1962
La Victoire de Samothrace
Märkt YK 62 och numrerad 65/175. Blått pigment på gipsgjutning, total höjd 50 cm.
Komponerad 1962, gjuten av Paul Ledeur, Paris
Edition Galerie Karl Flinker, Paris 1973
Köpt av Dr Göran Aronson på Galerie Bleue i Stockolm på 1970-talets mitt
Marked with monogram and dated, numbered. Plaster, dry blue pigment, synthetic resin/metal on stone base.
PROVENIENS
Göran Aronsons samling, Halmstad
LITTERATUR
Ledeur S9, Wember S9
Upplagan även inskrivet under stenen
The edition number is also inscribed under the stone base
För att kunna bjuda 1 MSEK eller mer via Live Online budgivning erfordras speciellt godkännande. Vänligen kontakta Kundtjänst på telefon 08-453 67 75.

Bidding 1 MSEK or more via Live Online Bidding requires a special approval. Please contact Client service, telephone +46 8 453 67 75

Ändringar
Proveniens / Provenance: Inköpt/ purchase by av Dr Aronson på / at Galerie Bleue, Stockholm.