406. Marcel Duchamp, Self-Portrait in Profile

Droit de suite

Objektsbeskrivning
MARCEL DUCHAMP
Frankrike 1887-1968
Self-Portrait in Profile
Signerad med dedikation, daterad och numrerad Marcel Duchamp pour Ulf (Linde) 1963, 16/25. Collage, 14,8 x 14,8 cm.
Med utställningskatalogen från Galerie Burén 1963, signerad och numrerad av Ulf Linde, samt ett signerat brev från Duchamp.
Signed and dated. Collage. With the exhibition catalogue from Galerie Burén, Stockholm 1963 and also a printed letter suggesting the content of the exhibition at Galerie Burén. The letter with a handwritten reply and signature by Duchamp: "For the show at Mrs. Burén's I agree thoroughly with your idea to have every Readymade shown in exact replicas, Marcel."
PROVENIENS
Galerie Burén, Stockholm
LITTERATUR
Arturo Schwartz: The complete works of Marcel Duchamp, New York 1969, catalogue no 344 b
.
"Since a three-dimensional object casts a two-dimensional shadow, we should be able to imagine the unknown four-dimensional object whose shadow we are. I for my part am fascinated by the search for a one-dimensional object that casts no shadow at all." Marcel Duchamp
.
Marcel déchiravit - "Marcel rev detta snabbt" - stod det som inskription på den första varianten av detta verk, som gjordes för deluxe utgåvan av Robert Lebel's Sur Marcel Duchamp, 1957. Duchamp rev 137 självporträtt for hand, ett för varje exemplar av boken. Detta har blivit ett av Duchamps mest kända verk från hans senare period och har getts ut i flera varianter.
.
Flera konstnärer har utgått från Duchamps Self-Portrait in Profile från 1957. Jasper Johns verk M.D. från 1964 bygger på Duchamps komposition med en negativ bild som ger en illusion av närvaro. I Johns version är perspektiven något förskjutna. Genom att klippa ur en kopia av Duchamps siluett, hänga upp den i ett snöre och rita av skuggans konturer blev bilden något förvriden och inte längre fyrkantig. Verket anspelar också på Duchamps text om skuggor i hans bok The Large Glass, utgiven på engelska 1959.
.
Auktionens verk, numrerad 16/25, gavs ut 1963 av Galerie Burén i Stockholm, som en numrerad deluxe utgåva på 25 exemplar av Ulf Lindes bok Marcel Duchamp. Den ursprungliga texten "Marcel déchiravit" ersattes här med "Marcel déchiravit pour Ulf 1963".