4. ALVAR AALTO, "Tank", fåtölj med hög rygg, 1930/40

Objektsbeskrivning
ALVAR AALTO, "Tank", fåtölj med hög rygg, modell 38, Oy Huonekalu-Ja Rakennustyötehdas AB för Artek, Finland 1930-40-tal, formgiven 1936, björk, stoppad sits klädd i arteks originaltextil i zebramönster, märkt AALTO DESIGN MADE IN FINLAND, höjd 89 cm; omklädd, renoverad
HISTORIK
Inköpta av nuvarande ägarens far under 1930-talets slut eller 1940-talets början. Fåtöljen fanns endast i produktion under 1930-1940-talet.
LITTERATUR
Jämför Pirkko Tuukkanen, Alvar Aalto designer, Alvar Aalto Museum 2002, s. 174