3. Alvar Aalto, Bordslampa, "A 704",

Objektsbeskrivning
ALVAR AALTO, "A 704", bordslampa, Valaistustyö Ky, Finland 1950-tal, vitlackad plåtskärm, läderklädd asymetrisk fot och stomme, märkt A704 Valaistustyö, höjd 39 cm; smärre slitage