20. Axel Einar Hjorth, "Lovö", bokhylla, NK

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", bokhylla, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, märkt med blyerts NK, höjd 90, 137 x 33 cm; smärre slitage, repor