18. Axel Einar Hjorth, "Utö", biblioteksbord

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Utö", biblioteksbord, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, rektangulär bordsskiva på två fötter, höjd, 74, 170 x 70 cm; smärre slitage
PROVENIENS
Inköpt till ett frititidshus i Höör, Frostavallen på 1930-talet.
LITTERATUR
Jämför Björk, Christian, Ekström, Thomas & Ericson, Eric, Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt, 2009, bild s.128.