13. GRETA M:SSON GROSSMAN, golvlampor, 1 par Bergboms

Objektsbeskrivning
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampor, 1 par, Bergboms, Malmö 1950-tal, modellnummer G-33, rödlackerat stål, höjd 124 cm; omlackerade, smärre slitage, delar av mässingskåpan saknas