69. Erik Johansson, "Klot-Johan", soffbord

Objektsbeskrivning
ERIK JOHANSSON, "Klot-Johan ", soffbord, Reiners, Mjölby 1940-tal, skiva och fotplatta fanerat med almrot, rund bordsskiva vilande på fyra svartlackerade klot, höjd 50, diameter 100 cm
HISTORIK
Erik Johansson var anställd vid Reiners möbelfabrik i Mjölby 1940-48 som verkmästare och fungerade även som formgivare till ett stort antal möbler, även detta bord. Han kom att kallas "Klot-Johan " p g a de svarvade kloten på bordet.