4. Josef Frank, "Nationalmuseiskåpet", Svenskt Tenn

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, "Nationalmuseiskåpet ", Svenskt Tenn, formgivet 1938, modellnummer 881, fanerat i vavonnarot, underrede i valnöt, fronten med 19 lådor, höjd 121, 90 x 46 cm; mindre skador
HISTORIK: Utställningen Josef Frank 20 år i Svenskt Tenn öppnades på Nationalmuseum den 21 mars 1952. Den imponerade bredden av Franks produktion visades upp, från minsta småsak till det mest magnifika. Det mest utsökta av alla Frankskåp var detta skåp, på ritningen kallad "skåp med 21 lådor", som ritades i slutet av 1930-talet. Nationalmuseum köpte in ett skåp i samband med utställningen, därav namnet Nationalmuseiskåpet. Varför har det bara 19 lådor när Frank döpte det till "skåp med 21 lådor"? I sista stund måste han ha bestämt sig för att göra två större lådor av fyra mindre, detta för att avväga kompositionen bättre.
LITTERATUR
Jämför Kristina Wängberg-Eriksson, Josef Frank, Livsträd i krigets skugga, Signum 1994, bild s.112