30. Josef Frank, bordslampa, Svenskt tenn

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, bordslampa, Svenskt Tenn 1940-tal, modellnummer 2468, mässing, tre armar med skärmar i rött, gult och grönt, höjd 54 cm; smärre slitage, nya skärmar
HISTORIK
Enligt Svenskt Tenns arkiv tillverkad mellan 1934-40.