24. Josef Frank, "Nationalmuseiskåpet", Svenskt Tenn

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, "Nationalmuseiskåpet ", Svenskt Tenn, formgivet 1938, modellnummer 881, fanerat i vavonnarot, underrede i valnöt, fronten med 19 lådor, brännmärkt Josef Frank Svenskt Tenn, höjd 121, 90 x 46 cm; mindre slitage