192. Arne Norell, "tummen", fåtölj

Objektsbeskrivning
ARNE NORELL, "Tummen", fåtölj, Gösta Westerbergs möbler, Stockholm 1950-tal, formgiven 1952, ben i björk, stoppad sits och rygg i grå respektive rött tyg med djuphäftade knappar, höjd 79 cm; slitage, klädsel med fläckar
HISTORIK
"Tummen", ritades 1952 och kom att visas första gången under Önskehems utställning samma år tillsammans med andra blivande svenska klassiker som exempelvis Greta Magnusson Grossmans välkända golvlampa "G-33". Fåtöljens formgivning är typisk för det radikala tidiga svenska 1950-talet när det organiska och assymetriska formgivningen tog plats på utställningar och mässor. Arne Norell var under tiden anställd som verksmästare hos Gösta Westerberg och tummen är ett exmepl på hans tidiga produktion för firman.
Norells formgivning kom att leda till flera möbelklassiker som exempelvis "Ari" för vilken han blev tilldelad "Showpiece of the Year" år 1973 av British Furniture Manufacturer.