184. Hans Asplund, karmstol, NK 1955

Objektsbeskrivning
HANS ASPLUND, karmstol, Nordiska Kompaniet 1955, valnöt, sits och armlän klädda i ljusrött skinn, höjd 87 cm; sits och rygg med mindre slitage
PROVENIENS
Hans och Anne Asplund
HISTORIK
Fåtöljen ritades enligt forskningen till dags dato som en av sex exemplar för NK:s skönhetssalong år 1955. Vid en senare renovering av salongen övertog arkitekt Hans Asplund de stolar han själv ritat till denna och de blev en del av inredningen i hans hem i Lund.
LITTERATUR
Ingegerd Henschen och Stig Blomberg, Svenskt Möbellexikon, Förlagshuset Norden AB 1961, Sid 162-163.
Filippo Alison "Erik Gunnar Asplund - Mobili e oggetti", Electa förlag 1985. Sid 44, 45 avbildad och omnämnd.