177. Uno och Östen Kristiansson, "Giraffen", golvlampor

Objektsbeskrivning
UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, "Giraffen", golvlampor, 1 par, Luxus, Vittsjö 1950-tal, modell 305, teak, lampskärmar i svartlackerad plåt, en etikettmärkt MADE IN SWEDEN LUXUS VITTSJÖ, höjd 133 cm; smärre slitage
LITTERATUR
Jämför Bo Sigeback, Under LUXUS tak, brödraparet Uno och Östen Kristiansson med design för hem och offentlig miljö. 2008, s 47.