570. Michael Schilkin, skulptur, Arabia 1940-tal

Droit de suite

Objektsbeskrivning
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, Arabia, Finland 1940-tal, stengods, spargris, i form av sittande gris, spräcklig glasyr i grått och grönt med bruna inslag, höjd 26,5 cm
PROVENIENS
Tyra Lundgren, därefter i arv inom familjen
LITTERATUR
Jämför Michael Schilkin 1900-1962, W. Hagelstam, Finland 1996, bild s, 129