51. Axel Einar Hjorth, "Lovö", stolar 6 st. NK

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", stolar 6 st., modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, dekor av järnnitar, stoppade lösa originaldynor klädda i ljus textil, höjd 96 cm; smärre slitage, rester av äldre lackering, dynor med fläckar och slitage
PROVENIENS
Villa Sandöhöjd
HISTORIK
Inköpta till skärgårdsvilla under 1930-talet och i samma ägo sedan dess