46. Axel Einar Hjorth, "Skoga", bänk, NK

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Skoga", bänk, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, lös stoppad originaldyna med geometriskt mönster i vitt, rött och grönt, höjd 65, längd 196 cm; smärre slitage, spricka, dynorna med fläckar
HISTORIK
Stod ursprungligen i en grosshandlarvilla på Resarö i Stockholms skärgård, som inreddes under 1930-talet.