43. Axel Einar Hjorth, "Lovö", pallar, 1 par, NK

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", pallar, 1 par, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, stoppade originaldynor med geometriskt mönster i vitt, rött och grönt, höjd 44,5 cm; snärre slitage, dynorna med fläckar
HISTORIK
Stod ursprungligen i en grosshandlarvilla på Resarö i Stockholms skärgård, som inreddes under 1930-talet.