189. Barbro Nilsson, "Falurutan blå", AB MMF

Objektsbeskrivning
BARBRO NILSSON, "Falurutan blå ", matta, AB Märta Måås-Fjetterström, formgiven 1952, röllakan, signerad AB MMF BN, 307 x 235 cm; ställvis slitage, fransar med mindre skador