Vi har flyttat!

Besök oss på vår nya adress stockholmsauktionsverk.se.

Auktionsnr Föremål Beskrivning
19 Josef Frank, pall, Svenskt Tenn

Mahogny

23 Josef Frank, takarmatur, Svenskt Tenn

Åtta ljuspunkter.
Eight light bulb sockets.

24 Josef Frank, takarmatur, Svenskt Tenn

Åtta ljuspunkter.
Eight light bulb sockets.

68 Carlo Bugatti, skåp, omkring 1900

Mindre fanérlagningar
Minor veneer completions

82 Harald Notini, takarmatur, Böhlmarks

Takkåpa och knopp sannolikt sekundära
Ceiling cover and knob likely secondary

83 Takarmatur, Gerrit Rietveld, modell L40

Saknar kontakt och två gummiringar för infästning av lysrören.
Plugg and two rubber rings for buld attachment is missing.

90 Poul Henningsen, "Slangestolen", prototyp

Droit de suite

103 Elis Berg, takarmatur, Kosta

Formgiven av Elis Berg, Kosta
Designed by Elis Berg, Kosta

125 Carl Malmsten, matsalsgrupp 11 delar

Tre iläggsskivor, totallängd 305 cm

135 Philip Arctander, "Muslingestolen", fåtölj

Omklädd
New upholstery

156 Marco Zanuso, "Signore", fåtölj, Arflex

Utgår
Withdrawn

158 Bruno Mathsson, "Maria", slagbord, Karl Mathsson

Längd 280 cm

162 Märta Måås-Fjetterström, "Ängarna", flossa

Slitage, ställvis hårt
Show signs of wear, some parts heavy wear

175 Berit Woelfer, matta, rölakan

Berit Woelfer, signerad BW
Berit Woelfer, signed BW

191 Gebos guldsmedja vas

obet. buckla

Resultat 1–15 av 43 Visa alla