61. Björn Trägårdh eller Uno Åhrén, golvlampa

Objektsbeskrivning
BJÖRN TRÄGÅRDH eller UNO ÅHREN, golvlampa, Svenskt Tenn, Stockholm 1930, modellnummer 592, tenn, rund fotplatta, stämplat med änglamärket Svenskt Tenn D8, höjd utan lamphållare 149 cm; något skev, mindre skador