60. Nils Fougstedt, golvlampa, Svenskt Tenn, Stockholm

Objektsbeskrivning
NILS FOUGSTEDT, golvlampa, Svenskt Tenn, Stockholm 1932, modellnummer 763 a, tenn och mässing, rund fotplatta på fyra lejonfötter, stämplat med änglamärket Svenskt Tenn F8, höjd utan lamphållare 134 cm; skev, mindre skador