58. Anna Petrus, vas, Svenskt Tenn

Objektsbeskrivning
ANNA PETRUS, "Profilvasen", vas, Svenskt Tenn, tenn, Stockholm 2002, reliefdekor av ansikten, signerad A. Petrus samt stämplad med änglamärket Svenskt tenn C11, höjd 17 cm
HISTORIK: Modellen formgiven 1928
LITTERATUR: Jämför Marie Rehnberg, Anna Petrus Skulptör och Industrikonstnär, Signum 2009 en tidig modell avbildad s. 97 samt Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson och Jan von Gerber, Modernt Svenskt Tenn, Stockholm 2004, bild s 22