55. Björn Trägårdh, burk med lock, Svenskt Tenn

Objektsbeskrivning
BJÖRN TRÄGÅRDH, burk med lock, Svenskt Tenn, Stockholm 1936, tenn med dekor av lindade mässingstrådar, lockknopp i mässing, märkt med änglamärket Svenskt Tenn K8, höjd 12 cm; mindre slitage och repor