52. Firma Svenskt Tenn, handspegel, 1920-30-tal, tenn

Objektsbeskrivning
FIRMA SVENSKT TENN, handspegel, 1920-30-tal, tenn, modellnummer 257, dekor av två änglahuvud, svärtat träskaft, längd 41 cm; slitage
LITTERATUR: Firma Svenskt Tenn, katalog, Stockholm 1931, nr. 257