5. Josef Frank, skåp, Svenskt Tenn, formgivet 1934-35

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, skåp, Svenskt Tenn, formgivet 1934-35, modellnummer 522, mahogny, klätt med väv, innanför dörrarna hyllor, höjd 140, 121 x 41 cm; ovansidan med repor, nycklar medföljer
HISTORIK: Josef Frank ritade detta tygklädda skåp redan 1934-35 efter gammal engelsk förebild. Frank tilltalades av kontrasten mellan det hårda träet och det mjuka tyget. Detta skåp är inköpt på 1940-talet och var då klätt i tyg, det kläddes sedan om av Svenskt Tenn på 1950-talet i denna väv. Denna modell har Svenskt Tenn tagit upp i produktion igen i samband med deras återinflyttning på Strandvägen efter renoveringen 2012. De skåp som idag säljs är dock i en mindre storlek.