49. Estrid Ericson, skrin, spegel och puderdosa

Objektsbeskrivning
ESTRID ERICSON, skrin, spegel och puderdosa, Svenskt Tenn 1930-32, tenn, dekor av flätmönster, två med monogram DD, stämplad med änglamärket samt D8, F8, skrinet 33 x 8, spegeln diameter 20, puderdosan diameter 11 cm; spegelglaset saknas, mindre slitage