47. Anna Petrus, ljusstakar, 1 par, Herman Bergman

Objektsbeskrivning
ANNA PETRUS, ljusstakar, 1 par, Herman Bergman, Stockholm 1923-25, tenn, dekor av sittande lejon, lösa ljusmanchetter, signerad A. Petrus samt gjutarmärket Herman Bergman fud, höjd 24 cm
HISTORIK: Anna Petrus (1886-1949) var en av de första konstnärerna som i början av 1920-talet arbetade med tenn hos Herman Bergman. Lite senare kom hon även att rita tennföremål till firma Svenskt Tenn. Ljussstakarna var i produktion åren 1923-25. Modellen ställdes ut både i Paris 1925 och i New York 1927.
LITTERATUR: Jämför Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson och Jan von Gerber, Modernt Svenskt Tenn, Stockholm 2004, bild s 21 samt Marie Rehnberg, Anna Petrus - Skulptör och industrikonstnär, Signum, Stockholm 2009 bild s.83