46. Anna Petrus, hänge (ursprungligen brosch)

Objektsbeskrivning
ANNA PETRUS, hänge (ursprungligen brosch), förgyllt tenn, Svenskt Tenn 1940-tal, i form av ett lejon i språng, längd 8 cm; bruksslitage
HISTORIK: Lejonet är formgiviet av Anna Petrus vid 1920-talets andra hälft. Estrid Ericson använde det som dekor på olika föremål eller bara för sig själv som en brosch. Det kom att tillverkas i både tenn respektive förgyllt tenn. Lejonet gjordes i fyra varianter: åt vänster respektive höger samt med svansen nära kroppen eller rakt upp.