36. Josef Frank, ljusstakar, 3 st., Svenskt Tenn

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, ljusstakar, 3 st., Svenskt Tenn, formgivna på 1950-talet, modell J 526, 527 och 529, trä, bemålade i rött, grönt, blått, ljusmanschetter i mässing, höjd 31-43 cm; mindre slitage
LITTERATUR: Jämför Kristina Wängberg-Eriksson, Josef Frank, Livsträd i krigets skugga, Signum 1994, bild s.152