14. Josef Frank, soffa, Svenskt Tenn 1930-tal

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, soffa, Svenskt Tenn 1930-tal, tresitsig, klädd i Bakerkretong "Stensöta", kulfötter, höjd 82, längd 212 cm; omklädd
PROVENIENS: Arkitekten Gunnar Asplund, därefter i arv inom familjen.
HISTORIK: Denna modell som liknar modellnummer 968 är en specialbeställning