138. Bruno Mathsson, "Paris", dagbädd

Objektsbeskrivning
BRUNO MATHSSON, "Paris", dagbädd, firma Karl Mathsson, Värnamo, 1930-tal, stomme i bok, dyna av flätad sadelhjord, brännmärkt designed by BRUNO MATHSSON MADE IN SWEDEN samt etikettmärkt BM 36 Bruno MATHSSON FIRMA KARL MATHSSON MADE IN SWEDEN, höjd 46, längd 220 cm; slitage, fläckar, lös dyna klädd i brunt tyg medföljer
HISTORIK: Dagbädden fanns med redan i Bruno Mathssons debututställning som formgivare på Röhsska museet i Göteborg 1936. Den hade också sin självklara plats i hans monter på världsutställningen i Paris 1937. Bruno Mathsson och hans böjträmöbler rönte stor
uppmärksamhet i Paris. Här fick han också sitt internationella genombrott. Det franska handels- och industriministeriet hedrade Bruno Mathsson för hans nyskapande formgivning med ett Diplome Commémoratif. Dagbädden fick efter detta namnet Paris
LITTERATUR: Jämför Ingrid Böhn-Jullander,Bruno Mathsson, Kristianstad 1992, bild s. 81