131. Sven Markelius, skrivbord/arkitektritbord, 1930

Droit de suite

Objektsbeskrivning
SVEN MARKELIUS, skrivbord/arkitektritbord, omkring 1930, fanerat i macassar-ebenholts, i sargen fack för ritningar, en sida med utdragbar hurts, höjd 72,5, längd 256 x 80 cm; renoverat
PROVENIENS: Bordet är ritat av Sven Markelius för eget bruk i hemmet i Nockeby, Stockholm och är ett unikt exemplar. Enligt uppgift skall bordet vara tillverkat på NK:s verkstäder i Nyköping. Bordet kom senare att ges i gåva till konstnären Vicke Lindstrand, och användes senare av dennes hustru Stina.
HISTORIK: Sven Markelius (1889-1972) utbildade sig till arkitekt och stadsplanerare vid Tekniska Högskolan respektive Konsthögskolan i Stockholm. Som arkitekt känner vi honom som skapare av Helsingborgs konserthus 1932, ett arbete som kom att markera hans uppbrottet från 1920-talets klassicism. Konserthuset kom att följa funktionalismens principer. Inredningen präglas av en förening mellan hårda och släta material som glas, rostfritt stål och mahogny. Till Stockholmsutställningen 1930 bidrog han med en hyreslägenhet och en villa. Han kom samtidigt att inreda dessa med egna designade möbler. Tillsammans med byggmästaren Olle Engkvist blev Markelius den ivrigaste förkämpen för kollektivhusidén i Sverige. År 1934 stod familjekollektivet vid John Ericssonsgatan 6 på Kungsholmen i Stockholm klart. Ett femtiotal omsorgsfullt utförda smålägenheter betjänades här av gemensam restaurang och centralkök, mathiss, städ- och tvättservice och barnstuga. Markelius bodde själv i huset de första tio åren. Några andra stora uppdrag var svenska paviljongen till Världsutställningen i New York 1939, Folkets Hus vid Norra Bantorget (1956-60), tredje höghuset vid Sergels torg (1960) och Sverigehuset vid Hamngatan (1963).
LITTERATUR:Svenska Hem i ord och bild 1932, bild sid 195 (Sven Markelius hem) samt Svenska Hem i ord och bild 1937, bild s. 269 (Vicke Lindstrands hem).

Ändringar
Droit de suite