117. Axel Einar Hjorth, "Caesar", biblioteksbord, NK

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Caesar", biblioteksbord, Nordiska Kompaniet 1928, skiva i valnötsrot, förgyllt underrede med dubbelkopplade kannelerade ben och fötter med skuren dekor av akantus, skyltmärkt NK C 21 7 22-R 33235, höjd 73, 172 x 75 cm; smärre slitage
HISTORIK: Världsutställningen i Barcelona blev Axel Einar Hjorths första större uppdrag som chefsarkitekt på Nordiska Kompaniet. Varuhuset satsade stort och lät bygga en tvådelad hall på närmare 300 kvadratmeter. Utställningen invigdes i maj 1929 och pågick sedan fram till januari 1930. Axel Einar Hjorths möbler till utställningen var några av de mest exklusiva som tillverkats i Sverige. Möbelserien Ceasar visades här och den bestod av ett flertal föremål med handskuren dekor av urnor och stiliserad bladornamentik. I denna serie ingick även detta bord som kom att visas redan 1928 på NK's Novemberutställning.
LITTERATUR: Jämför Christian Björk, Thomas Ekström och Eric Ericson, Axel Einar Hjort Möbelarkitekt, Lund 2009, bild s. 59 och 76