912. Han van Meegeren Porträtt av Paulina Viola de Boer

Droit de suite

Objektsbeskrivning
HAN VAN MEEGEREN
Holland 1880/89-1947
Porträtt föreställande konstnärens styvdotter Paulina Viola de Boer
Signerad och daterad H van Meegeren -44. Olja på duk, 115,5 x 117,5 cm.
Signed and dated. Oil on canvas.
PROVENIENS: Inköpt 1947 F.W Olland, De Schildersbijenkorf
Ett självständigt arbete av 1900-talets mest kände och omtalade förfalskare av den holländske 1600-talskonstnären Jan Vermeer.

Ändringar
Certifikat medföljer. Certificate enclosed.