8. Josef Frank

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, karmstolar, 4 st., Svenskt Tenn, modellnummer 969, mahogny, rottingrygg, stoppad sits och lös ryggkudde klädda i ljust tyg, höjd 85 cm; slitage
PROVENIENS: Utrikesdepartementet
LITTERATUR: Dan Gordan, "Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001", Stockholm 2002, s. 104