630. Maria Likarz-strauss

Objektsbeskrivning
MARIA LIKARZ-STRAUSS, tillskriven, aftonväska, Wiener Werkstätte, Österrike ca 1925, pärlbroderad, längd 27 cm
PROVENIENS: Hermann Propst, Wiener Werkstättes representant i Sverige på 1920-talet.
LITTERATUR:Jämför Wiener Werkstätte 1903-1932, Gabriele Fahr-Becker, Köln 1995, sid. 199