629. Wiener Werkstätte

Objektsbeskrivning
WIENER WERKSTÄTTE, aftonväska, Österrike 1920-tal, präglat skinn med dekor i svart, brunt och guld, invändigt fack och spegel, 16 x 20 cm
PROVENIENS: Hermann Propst, Wiener Werkstättes representant i Sverige på 1920-talet.
HISTORIK: Wiener Werkstättes lädaerarbeten formgavs bland annat av Josef Hoffmann (form) och Dagobert Peche (dekor)