628. Wiener Werkstätte

Objektsbeskrivning
WIENER WERKSTÄTTE, dukar 4 st., Österrike 1920-tal, knypplad spets, olika mönster, två st. 28 x 11, två st. diameter 19 respektive 25 cm
PROVENIENS: Hermann Propst, Wiener Werkstättes representant i Sverige på 1920-talet.
HISTORIK: Bl.a. kom Dagobert Peche att rita olika dekorer för denna typ av dukar.