627. Wiener Wekstätte

Objektsbeskrivning
WIENER WEKSTÄTTE, siluettklipp, Österrike 1903-1932, klippt dekor av figurer monterad på spegelglas, svart träram, 36 x 29 cm; mindre fläckar
PROVENIENS: Hermann Propst, Wiener Werkstättes representant i Sverige på 1920-talet.